Utrzymać formę do końca sezonu, kilka słów od Michała Ficka
Źródło: Michał Ficek
16 Jun 2013 20:06
tagi:
Gomola, Michał Ficek, Diagnostix
RSS Wyślij e-mail Drukuj
Czerwiec, środek sezonu. Za nami pierwsze starty, pierwsze sukcesy, ale w żadnym razie nie można osiąść na laurach - to ostatni dzwonek, aby wprowadzić do planu treningowego poprawki, pozwalające cieszyć się z dobrej dyspozycji do końca października.

Ze względu na przedłużającą się zimę tegoroczny sezon rozpoczął się wyjątkowo późno. Zwieńczeniem zimowych przygotowań oraz wiosennych startów był mój występ w I Wyszehradzkim Rajdzie Kolarskim. Po tak ogromnym obciążeniu organizmu niezbędny był dwutygodniowy okres regeneracji, w trakcie którego ograniczyłem treningi do minimum. To także dobry moment na podsumowanie startów i psychicznego przygotowania się do kolejnych. Głód ścigania jest w tym sporcie bardzo ważny, a wejście w nowy cykl treningowy, w stadium superkompensacji jest niezbędne do ciągłego progresu formy.

Kompleksowe badanie wydolnościowe w Centrum Diagnostyki Sportowej Diagnostix przeprowadzałem po raz pierwszy. Miła atmosfera i profesjonalne podejście do tematu, to zdecydowane atuty tego miejsca. Każde badanie rozpoczynamy od ważenia i analizy składu ciała. Dla większości początkujących sportowców, liczby te stanowią największą motywację do treningów. Moje 6,0% tkanki tłuszczowej nie daje wielkiego pola do poprawy, jednak nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej.

Michał Ficek

Następnie przystępujemy do właściwego badania, czyli testu progresywnego ze zmianą obciążenia o 30 watów co 3 minuty, aż do odmowy. Oczywiście w międzyczasie, co określony czas pobierana jest z palca krew - w celu analizy stężenia mleczanu. Kłucie w opuszek palca nie należy do przyjemności, jednak powszechnie wiadomo, że prawdziwy kolarz igły się nie boi ;)

Nie będę rozpisywał się na temat wyników i przebiegu mojego badania, chciałbym się natomiast skupić na tym, co najważniejsze, czyli na wnioskach. Testy laboratoryjne nigdy w stu procentach nie będą mogły przesądzić o tym, kto zwycięży w danym wyścigu, jednak parametry uzyskane w trakcie badania pozwalają sprawdzić stopień wytrenowania, określić parametry wydolnościowe oraz zaplanować dalsze sesje treningowe. Obnażenie słabości oraz predyspozycji motywuje do treningów, a także daje wskazówki na czym należy skupić więcej uwagi, aby rezultaty były satysfakcjonujące. Konsultacja z Pawłem Urbańczykiem była w tej kwestii nieoceniona.

Michał Ficek

Jestem przekonany, że każdy trenujący kolarz-amator powinien chociaż raz w sezonie przeprowadzić badanie wydolnościowe, które z pewnością pozwoli mu lepiej zrozumieć swój organizm, oraz skutecznie planować treningi. Skoro mamy taką możliwość, dlaczego by z niej nie skorzystać?

Komentarze:
Tego artykułu jeszcze nikt nie skomentował.
Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby skomentować ten artykuł.
Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się i w pełni korzystaj z usług serwisu.
Grupa Kolarska
Gomola Trans Airco
Get the Flash Player to see this rotator.
Wirtualne360
Gomola Trans Airco
Panorama 360, Gomola Trans Airco  - Team MTB

Najpopularniejsze artykuły
Subskrypcja
Promuj serwis LoveBikes.pl
RSS Wyślij e-mail Facebook Śledzik Gadu-Gadu Twitter Blip Buzz WykopPolecamy
Wejdź i zobacz!
Wspieramy:
MTB Marathon MTB Trophy MTB Challenge
© 2012-2016 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie zawartości serwisu zabronione.
All right’s reserved.