Źródło: LoveBikes.pl
19 Apr 2017 23:22
tagi:
rowery trekkingowe, rowery miejskie
Długie wycieczki czy krótki dystans po mieście? Odpowiedź na to pytanie jest kluczem do wyboru dobrego roweru. To, w jakim celu będziemy używać roweru, może podpowiedzieć nam, który model będzie najodpowiedniejszy i w który powinniśmy zainwestować.
Rower trekkingowy czy miejski? Żeby dokonać najkorzystniejszego wyboru musimy poznać właściwości obu typów i zestawić je ze sobą. Kiedy rower miejski będzie najlepszy? Czy rower miejski, tak jak trekkingowy, poradzi sobie na bardziej wymagających trasach? Najwyższa pora porównać charakterystykę obu modeli.
Rower trekkingowy – co to takiego?
Jeśli należymy do grona miłośników długich tras i pokonywania nieutwardzonej drogi leśnej, z pewnością nie pożałujemy wyboru. Rowery trekkingowe świetnie sprawdzą się w zadaniach specjalnych. Zostały stworzone dla rowerzystów, którzy oceniają swój poziom w jeździe na rowerze na zaawansowany. Modele trekkingowe posiadają duże koła, przeważnie 28 i 29 cali oraz węższy i gładszy bieżnik na oponach, aniżeli w rowery górskich. W porównaniu z rowerami górskimi, rama konstrukcji umożliwia jazdę w pozycji nieco bardziej wyprostowanej. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że rower trekkingowy z pełnym wyposażeniem też nie jest lekki, może ważyć nawet w granicach 18-22 kg – wszystko za sprawą rozbudowanego wyposażenia. Modele trekkingowe posiadają mocne błotniki, bagażniki oraz specjalne lampki na dynamo. Rower z amortyzacją powinny kupić osoby, które chcą jeździć w terenie.
–
Cechą charakterystyczną jest opcja pozwalająca na zamontowanie bagażników i sakw zarówno z przodu, jak i z tyłu. Amortyzatory rowerów trekkingowych ułatwiają pokonywanie trudniejszych tras. Ten typ sprzętu został zaprojektowany z myślą o osobach, u których jazda rowerem jest bardziej intensywna i wymagająca. – podpowiada ekspert z
www.rowerystylowe.pl.
Przy modelach trekkingowych producenci montują miejsce na bidony oraz oświetlenie LED zasilane na baterie. W niektórych z nich znajdziemy blokadę tylnego koła z możliwością zintegrowania łańcucha lub linki zabezpieczającej AXA. Jeśli jesteśmy pewni, że nie będziemy korzystać z roweru na dłuższych i trudniejszych trasach, nie wybierajmy modelu z amortyzatorami. Będą one dla nas jedynie zbędnym obciążeniem.
Czy rower trekkingowy to dobry wybór tylko na długie trasy i leśne wycieczki? Zdecydowanie nie. Rowery te są na tyle uniwersalne, że możemy jeździć nimi także w mieście, kiedy mamy styczność z drogami asfaltowymi. Jednak przerzutki zewnętrzne idealnym rozwiązaniem w mieście nie są, szczególnie zauważalne jest to, gdy musimy często startować spod świateł.
Rower miejski – czym się charakteryzuje?
Konstrukcja roweru miejskiego jest znacznie lżejsza i delikatniejsza od tej zastosowanej w modelach trekkingowych. Tak zwane holenderki to, jak sama nazwa wskazuje, doskonałe propozycje dla mieszkańców miast i miasteczek – ale nie tylko. Producenci nie ograniczyli się jedynie do miast i wyszli naprzeciw osobom, które od czasu do czasu chciałyby wykorzystać rowery miejskie podczas krótkich wycieczek. Rower miejski rekreacyjny docenią kierowcy potrzebujący sprzętu, by dostać się do pracy, zrobić drobne zakupy i pojechać na przejażdżkę za miasto.
–
Zwróćmy uwagę na to, że tego rodzaju sprzęt wyposażono w amortyzowany przedni widelec i automatycznie regulowany wspornik kierowcy, bez konieczności używania narzędzi. Co do samego komfortu jazdy, jest on bardzo wysoki. Powodem są m.in. wygodne i duże siodełka, będące wyróżnikiem rowerów miejskich. Jednak największą zaleta rowerów miejskich są planetarne zupełnie zabudowane piasty wielobiegowe czyli przerzutki potocznie nazywane „biegami wewnętrznymi”. W takim rozwiązaniu łańcuch pracuje jedynie na dwóch zębatkach przez co nie zużywa się tak szybko jak w tradycyjnych przerzutkach, jest całkowicie chroniony przez osłonę łańcucha, a sama zmiana biegów odbywa się bez konieczności pedałowania. – tłumaczy ekspert z
www.rowerystylowe.pl.
Do zalet rowerów miejskich z pewnością możemy zaliczyć także atrakcyjny design. Jeśli chcemy pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji, możemy postawić na klasyczny rower miejski retro lub wybrać przyjemny i unikalny model w kolorach błękitu lub różu. Pastelowe odcienie od lat królują w palecie kolorystycznej. Rower miejski miętowy to marzenie wielu użytkowników i pasjonatów jazdy na rowerze.
Wyposażenie rowerów miejskich jest funkcjonalne i odpowiada potrzebom dróg w miastach. Nie zabraknie w nim błotników i chlapaczy, koszyka na zakupy i w pełni obudowanego napędu. Dobrą widoczność kierowcy roweru zapewnia konstrukcja wręcz wymuszająca wyprostowaną sylwetkę w czasie jazdy. Jeśli rower ma być tez super praktyczny to warto rozważyć zakup tego z przednim bagażnikiem, można na nim zamontować skrzynkę w której z łatwością przewieziemy cięższe przedmioty.
Zanim podejmiemy decyzję o konkretnym modelu, warto skorzystać z porady fachowca, który podpowie nam, na jakim rowerze będzie nam się łatwiej poruszać. Weźmy pod uwagę, kto i kiedy będzie nim jeździć oraz jaki jest cel takiej podróży – czy rekreacyjny, czy może bardziej użytkowy, z myślą o drodze do pracy i szkoły. Dobry model, choć może kosztować nieco więcej, okaże się korzystną inwestycją na długie lata.