Źródło: Michał Ficek
23 Apr 2012 09:57
tagi:
Gomola, SzymonBike, styl, ubiór, stylówa
Pewnie każdy z nas potrafi na pierwszy rzut oka rozróżnić trenującego kolarza od kobiety w podeszłym wieku jadącej do sklepu po bułki. Kim w takim razie jest "trzepak", dlaczego warto dbać o "stylówę" i co o strojach Naszej drużyny myśli Szymonbike?
Kim jest Szymonbike? Szymon Kotowski, bo o nim mowa, to zapalony kolarz, twórca jednego z chętniej czytanych przez kolarzy blogów o tematyce około-rowerowej. Blog ma na celu uświadomienie wszystkim fanatykom dwóch kółek, że wygląd i zachowanie podczas jazdy na rowerze odgrywa bardzo ważną rolę w tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych ludzi, włączając w to brać kolarską. Główne założenie opiera się na tym, że skoro już jeździmy na rowerach, dlaczego nie możemy wyglądać jak profesjonaliści? Kto z nas nie lubi mieć na sobie zazdrosnego wzroku przechodniów?
Temat, wbrew pozorom, może wydawać się kontrowersyjny ze względu na to, że bardzo wiele osób kolarstwo traktuje jako swoją pasję, a to, w jakich okularach czy skarpetkach wyjdzie na trening jest sprawą zupełnie błahą. Pomijając już fakt, że na buty, okulary czy kask musimy wydać kosmiczną czterocyfrową kwotę... Nieważne!
Zupełnie podstawową umiejętnością jest rozpoznawanie "trzepaków", którzy charakteryzują się brakiem umiejętności jazdy na rowerze i zaniedbywaniem wizerunku. Dbanie o "stylówę" to przede wszystkim odpowiedni dobór ubrań, kasku, butów, okularów, skarpetek... Temat rzeka!
Poprosiłem Szymona o oceną poziomu "stylówy" zawodników naszej drużyny. Ze względu na kontrowersyjność tematu i fakt, że nie każdy lubi krytykę, przesłałem głównie swoje zdjęcia (nie oszczędziłem także Prezesa ;) ). Oto, co otrzymałem:
Szymonbike
"Poproszono mnie o ocenienie stylówy ekipy Gomola Trans Airco. Ha! Łatwo powiedzieć, tylko jak to zrobić? Ale jako szymonbike nie mogłem odmówić. Nie na propozycję z tej tematyki. Poza tym to sygnał, że stylówa zaczyna się przebijać przez gruby mur nudnego pragmatyzmu i coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad tym, jak bardzo są PRO. Dla mnie bomba. Więc do dzieła.
Szymonbike
Otrzymałem kilka zdjęć zawodników Gomoli, podstawiłem obok każdego zdjęcie ikon stylów jak Cipo (Mario Cipollini - przyp. autor) czy Pippo (Filippo Pozzato) i wszystko miałem jak na dłoni. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to brak czegokolwiek białego. Rażące uchybienie, przecież bez tego koloru nie ma mowy o pretendowaniu do bycia PRO. Reperowanie stylówy w tym aspekcie najlepiej, żeby zawodnicy Gomoli zaczęli od stóp. Buty w najbardziej trzepackim kolorze od razu powinny pójść do uśpienia, tym bardziej skarpetki, które poza gafą z kolorami są do tego za niskie.
Szymonbike
Spore możliwości poprawy leżą też na nosach kolarzy Gomoli. Okulary, bo o nich mowa, to w stylówie rzecz święta. A aktualnie noszone, szczególnie te z ciemnymi oprawkami, z pewnością jej nie poprawiają, wręcz przeciwnie. Trzepactwem zalatują też spodenki zaprojektowane a'la lata 90-te, o rozmiar za duże koszulki czy kaski opadające na oczy.
Chociaż akurat kasków zawodnikom Gomoli inni mogą pozazdrościć. Bo mimo tego, że Selevy nie są najpiękniejszymi kaskami na świecie, to Gomola punktuje tym, że są w teamowych kolorach (+20 do stylówy) i tym, że większość nosi takie same (+100 do stylówy).
A więc pierwszy krok został wykonany, teraz będzie już z górki. Tym bardziej, że najbardziej czaso- i pracochłonny etap poprawiania stylówy, czyli zrzucanie zbędnych kilogramów, nie jest kolarzom Gomoli potrzebny. Nie znam ich osobiście, ale ich nogi wyglądają mocarnie i być może pomogą im wygrać niejeden wyścig, z którego nagrody będą mogli przeznaczyć na ulepszanie stylówy. I tego im życzę!”
To nam się oberwało! Ja osobiście postaram się wziąć sobie rady Szymona do serca, chociaż wiem, że proces przemiany z „trzepaka” w „PRO” potrafi być długotrwały i, o czym niestety trzeba pamiętać, drogi…
Zachęcam wszystkich do odwiedzenia bloga Szymona i zastanowienia się przed każdym wyjściem na trening, co mogę zrobić, aby prezentować się lepiej. Znajdziecie tam wiele cennych porad dotyczących m.in. doboru butów rowerowych czy skarpetek oraz przydatny słowniczek niezbędnych pojęć kolarskich.
Zapraszam na
http://szymonbike.blogspot.com/