Lubisz aktywny wypoczynek? Ubezpieczenie sportowe będzie w sam raz dla Ciebie!
Źródło: LoveBikes.pl
28 Sep 2020 21:22
tagi:
ubezpieczenie
RSS Wyślij e-mail Drukuj
Wyjazd to zawsze świetna okazja do ruchu na świeżym powietrzu. Nieważne, czy jesteś początkującym miłośnikiem sportu, czy za to Tobą już niejedna szalona przygoda, zawsze powinieneś jednak pamiętać o ubezpieczeniu. Jakie wybrać, by móc bez przeszkód cieszyć się aktywnością fizyczną?

Planujesz urlop? Na pewno zdajesz sobie sprawę, że przed podróżą powinieneś się zastanowić nad kupnem ubezpieczenia turystycznego (https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/), które ochroni Cię przed konsekwencjami różnego rodzaju niespodziewanych wypadków. Ale czy wiesz, że jeśli podczas wyjazdu zamierzasz uprawiać jakiś sport, to przyda Ci się zupełnie inna polisa?

Ubezpieczenie sportowe, czyli ochrona dla tych bardzo aktywnych i tych trochę mniej

Ubezpieczenie dla sportowców – to brzmi bardzo profesjonalnie, prawda? Rzeczywiście, firmy ubezpieczeniowe kierują swoją ofertę również do zawodowców, ale to nie tak, że tylko oni mogą skorzystać z gwarantowanej ochrony. Wręcz przeciwnie, amatorskie uprawianie sportu też może być objęte ochroną ubezpieczeniową.

A może wręcz powinno być nią objęte, bo przecież wypadki, kontuzje i różne rodzaju nieszczęścia przydarzyć się mogą każdemu. Czy to będzie wyczynowy snowboardzista, czy wytrawny entuzjasta sportów ekstremalnych, czy turysta, który właśnie szykuje się do swojego pierwszego zjazdu na nartach w życiu – chwila nieuwagi lub zwykły pech, a zabawa w każdym przypadku skończy się w szpitalu.

Co więcej, na zmarnowanym urlopie i kłopotach zdrowotnych wcale nie musi się skończyć. W zależności od sytuacji, poszkodowanego czekać może jeszcze multum wydatków, od pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji począwszy, na zniszczonym sprzęcie skończywszy. Może w takim razie lepiej w ogóle zrezygnować z uprawiania sportu? Bzdura! Wystarczy się po prostu ubezpieczyć.

Co zyskujesz, kupując ubezpieczenie dla sportowców?

Wiesz już, że ubezpieczenie sportowe powstało z myślą o tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez aktywności fizycznej. Co jednak dokładnie daje im tego rodzaju ochrona? Zakres ubezpieczenia może się różnić w konkretnych przypadkach, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

W zależności choćby od tego, jaki sport będziesz uprawiać, możesz zdecydować się na konkretne elementy polisy. Co należy do najczęściej wybieranych?

1. NNW sportowe - podstawa każdego ubezpieczenia sportowego. Dzięki polisie ubezpieczającej następstwa nieszczęśliwych wypadków otrzymasz odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu podczas uprawiania sportu. Jego wysokość jest określana procentowo, a sposób "wyceny" poszczególnych urazów znajdziesz w OWU.

2. Koszt leczenia – w przypadku wypadku doznanego podczas wyjazdu zagranicznego może nie wystarczyć Ci publiczna opieka zdrowotna gwarantowana przez EKUZ. Ubezpieczenie pokryje wszelkie dodatkowe koszty pomocy medycznej, z kolei w ramach assistance możesz liczyć np. na transport do kraju.

3. Koszt ratownictwa – wypadek w Tatrach Słowackich czy gdzieś na środku morza może oznaczać konieczność zorganizowania szeroko zakrojonej akcji ratowniczej, której koszty będą liczone w tysiącach euro. Ubezpieczenie wyjdzie Cię o wiele taniej!

4. Ubezpieczenie sprzętu sportowego – narty, deska surfingowa czy profesjonalny rower górski to bardzo kosztowne rzeczy, których ochrona nie mieści się w granicach zwykłego ubezpieczenia bagażu. Osobna polisa zagwarantuje Ci odszkodowanie na wypadek ich zniszczenia lub kradzieży.

5. OC dla sportowca – uprawiając sport, możesz przypadkiem wyrządzić komuś innemu krzywdę. Dzięki Twojemu ubezpieczeniu OC taki poszkodowany otrzyma stosowne odszkodowanie, zarówno za uszczerbek na zdrowiu, jak i straty materialne.

Komu przyda się ubezpieczenie sportowe?

Wspominaliśmy już o narciarzach, rowerzystach czy surferach, ale nie tylko oni powinni wziąć pod uwagę zakup ubezpieczenia sportowego. Przeglądając oferty różnych firm, może Cię zaskoczyć, ile rodzajów aktywności jest w nich wyszczególnionych.

O ochronę zadbać powinni oczywiście szczególnie Ci, którzy zamierzają uprawiać dyscypliny zaliczane do ryzykownych lub ekstremalnych. Pamiętaj jednak, że każdy ubezpieczyciel stosuje własne klasyfikacje, przez co te same sporty w poszczególnych towarzystwach mogą być traktowane nieco inaczej. Standardowo jednak do tych najbardziej ryzykownych zalicza się m.in.:
- downhill,
- kajakarstwo górskie,
- narciarstwo alpejskie,
- nurkowanie ze specjalistycznym sprzętem,
- skoki ze spadochronem,
- wspinaczkę wysokogórską.

Jeśli zamierzasz uprawiać którąś z tych lub podobnych dyscyplin, ubezpieczenie powinno stanowić dla Ciebie absolutny priorytet. Pamiętaj jednak, że wcale nie musisz sięgać po sporty ekstremalne, by sporo ryzykować. Złamania i skręcenia mogą się zdarzyć podczas spokojnej jazdy na nartach, przejażdżki rowerowej czy rekreacyjnej przebieżki. Nigdy nie da się wszystkiego przewidzieć, za to zawsze można się wcześniej na każdą okoliczność przygotować.

Czy zakup ubezpieczenia sportowego się opłaca?

Wybierając dowolne ubezpieczenie, zawsze trzeba się kierować przede wszystkim własnymi potrzebami. Jedziesz nad morze, gdzie planujesz wypożyczyć rowery i całą rodziną urządzić sobie wycieczkę wzdłuż wybrzeża? Nie potrzebujesz zatem ochrony towarzyszącej uprawianiu sportów ekstremalnych, ale już zwykłe NNW może się przydać.

Warto czasem przewidzieć najgorszy scenariusz również dlatego, że ubezpieczenie sportowe nie należy do najdroższych. W zależności od rodzaju wybranej ochrony, za dzień obowiązywania polisy zapłacisz od kilku do kilkunastu złotych, co jest bardzo niewygórowaną ceną w stosunku do kosztów, jakie mógłbyś ponieść, gdyby doszło do wypadku.

Nie musisz też tracić czasu na poszukiwania odpowiedniej oferty. Używając porównywarki ubezpieczeń sportowych na mubi.pl, możesz wygodnie sprawdzić, ile kosztowałaby Twoja polisa, a potem kupić ją online.

Komentarze:
Tego artykułu jeszcze nikt nie skomentował.
Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby skomentować ten artykuł.
Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się i w pełni korzystaj z usług serwisu.
Grupa Kolarska
Gomola Trans Airco
Get the Flash Player to see this rotator.
Wirtualne360
Gomola Trans Airco
Panorama 360, Gomola Trans Airco  - Team MTB

Najpopularniejsze artykuły
Subskrypcja
Promuj serwis LoveBikes.pl
RSS Wyślij e-mail Facebook Śledzik Gadu-Gadu Twitter Blip Buzz WykopPolecamy
Wejdź i zobacz!
Wspieramy:
MTB Marathon MTB Trophy MTB Challenge
© 2012-2016 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie zawartości serwisu zabronione.
All right’s reserved.