Triathlon jest kobietą
Źródło: LoveBikes.pl
24 Jul 2018 23:26
tagi:
triathlon, Kantar, Liv, Kobiety na wagę złota
RSS Wyślij e-mail Drukuj
Do niedawna wiele osób przyjmowało, że w sportach wyczynowych kobieta może jedynie dopingować mężczyznę. Od pewnego czasu ten trend się zdecydowanie zmienia, czego dowodem jest zainteresowanie kobiet triathlonem. Jakie reguły panują w tej mało dotychczas znanej dyscyplinie?

Jak wynika z raportu „Aktywność fizyczna Polaków” przygotowanego przez agencję Kantar TNS, zainteresowanie sportem w ogóle przejawia około dwóch trzecich Polaków, z czego 51% to kobiet. Ponadto 62% ankietowanych deklaruje uprawianie dowolnego sportu przynajmniej raz w miesiącu. Z tego samego badania wynika również, że ok. 31% ankietowanych chętnie decyduje się na jazdę na rowerze, przy czym w grupie tej jest prawie tyle samo kobiet, co mężczyzn. Natomiast biegi są popularne wśród 29% ankietowanych, z czego 7% deklaruje udział w zawodach masowych. Jak widać z przedstawionych danych dbanie o naszą aktywność fizyczną staje się coraz bardziej modne – bez względu na płeć. Co więcej, coraz liczniejsza grupa kobiet potocznie określana jako „słaba płeć” zaczyna nie tylko aktywnie spędzać czas, ale i porywa się na ekstremalne sporty, często wymagające podjęcia ogromnego wysiłku fizycznego. Czemu jedna z najtrudniejszych dyscyplin – triathlon – przyciąga aż tyle kobiet?

Czym jest triathlon?

Triathlon jest w Polsce jeszcze mało popularny. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że jest też to jedna z najtrudniejszych i wymagających ogromnego wysiłku dyscyplin. Potocznie nazywany też jest trójbojem. Ta wszechstronna dyscyplina sportowa jest kombinacją kolarstwa, biegania oraz pływania. Jest to typowy sport indywidualny, a podczas rywalizacji zwycięzcą jest osoba, która w najkrótszym czasie dotrze do mety. Zawodnicy zwykle nie mogą korzystać z pomocy z zewnątrz w trakcie uczestnictwa – wyjątkiem są osoby dostarczające żywność. Zabronione są też taktyki zespołowe. W ujęciu praktycznym każda impreza triathlonowa cechuje się lżej lub mocnej zmodyfikowanymi zasadami, gdyż regulamin nie zawsze jest sztywno ustalany. Zmiany uwzględniają najczęściej trasę, porę roku i ukształtowanie terenu. Przygotowania do startu w takiej dyscyplinie muszą być planowane z dużym wyprzedzeniem, gdyż potrzeby treningowe nie zawsze pokrywają się z obecnymi predyspozycjami. Zdecydowanie pomagają tu cechy takie jak ambicja, czas, umiejętności oraz możliwości.

Szczególnym wyzwaniem dla kobiet w triathlonie jest połączenie trzech oddzielnych dyscyplin, z których każda wymaga dużej wytrzymałości organizmu, a także siły do walki. Aby dobrze się przygotować do zawodów, warto zacząć ostateczne przygotowania już pół roku przed startem. Należy pamiętać, że bieg jest ostatnią dyscypliną w kolejności, konieczne jest więc zachowanie rezerwy energetycznej podczas dwóch poprzednich dyscyplin. Aby przygotować się do pływania, dobrze jest przeprowadzić też kilka treningów w wodach otwartych.

Na zawodach triathlonowych spotykamy różne dystanse: od stosunkowo prostego, tzw. 1/8 Ironman (0,75 km pływania + 20 km jazdy na rowerze + 5 km biegu) aż po tzw. maratoński, czy pełny Ironman (obejmujący 3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i 42,195 km biegu).

„Damski” sport?

Kobiety wybierające tą dziedzinę sportu często nazywa się „kobietami z żelaza”. Coraz częściej udowadniają one, że rzeczy niemożliwe dla nich nie istnieją.

Przykładem może być tu projekt „Kobiety na wagę złota”, którego oficjalnym sponsorem jest marka Liv i który był częścią zawodów triathlonowych SuperLeague w Poznaniu. Zawody odbyły się w dniach 29.06-01.07 w Poznaniu i wystartowało w nich blisko 350 kobiet. Każda z uczestniczek startowała w złotym czepku. W kulminacyjnej „Złotej fali”, czyli starcie samych kobiet na dystansie ¼ IM wzięło udział ok. 110 pań (na dystansie ½ IM startowało ok. 70 kobiet a na dystansie 1/8 IM ok. 120).

Fanki tej dyscypliny połączyły się także w ramach wspólnej inicjatywy na fanpage’u „Kobieca strona sportu” oraz w grupie na Facebooku „Kobiety na wagę złota nakręca Liv”, która zrzesza aktualnie prawie 600 pań. Panie dzieliły się w niej swoimi doświadczeniami z przygotowań oraz emocjami towarzyszącymi im już podczas samego startu. Mimo, że zawody się odbyły, grupa pozostaje aktywna. To pokazuje jaki potencjał tkwi w kobietach.

Uprawianie sportu nie tylko poprawia nasze zdrowie – dobre wyniki przekładają się na satysfakcję oraz umacniane wiary we własne możliwości. Warunkiem tego jest regularność i przemyślana aktywność. Celem inicjatyw podobnych do organizowanej w Poznaniu jest wydobycie poprzez sport 100% potencjału kobiet, przekładającego się potem na inne obszary życia oraz jego jakość.

Komentarze:
Tego artykułu jeszcze nikt nie skomentował.
Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby skomentować ten artykuł.
Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się i w pełni korzystaj z usług serwisu.
Grupa Kolarska
Gomola Trans Airco
Get the Flash Player to see this rotator.
Wirtualne360
Gomola Trans Airco
Panorama 360, Gomola Trans Airco  - Team MTB

Najpopularniejsze artykuły
Subskrypcja
Promuj serwis LoveBikes.pl
RSS Wyślij e-mail Facebook Śledzik Gadu-Gadu Twitter Blip Buzz Wykop



Polecamy
Wejdź i zobacz!
Wspieramy:
MTB Marathon MTB Trophy MTB Challenge
© 2012-2016 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie zawartości serwisu zabronione.
All right’s reserved.